Syn.: Centaurea abyssinica (Boiss.) Sch. Bip. ex Boiss., nom. inval., Centaurea abyssinica (Boiss.) Sch. Bip. ex Oliver et Hiern, Centaurea varians A. Rich., Plectocephalus abyssinicus Boiss., Plectocephalus cyanoides Boiss.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Rozšíření: Endemit východoafrických pohoří, známý pouze z Eritrey a Etiopie.
Ekologie: Roste na travnatých polostinných stanovištích na světlinách afromontánního lesa i na okrajích potůčků, na živinami bohatých, vodou dostatečně zásobených půdách na čedičích, občas i na sezónně přeplavovaných místech. Vyskytuje se v nadmořské výšce 1900–3600 m.
Popis: Vytrvalá bylina dorůstající výšky 50(–100) cm; zpravidla nevětvené lodyhy vyrůstají z krátkého oddenku. Přízemní listy jsou obvykle krátce řapíkaté, kopinaté, 10–30 cm dlouhé a 1–3 cm široké, na líci olivově zelené, na rubu světlejší, na okraji drsně chlupaté; horní listy jsou přisedlé a na lodyze se směrem vzhůru zmenšují. Květenství je nejčastěji jediný, velký úbor dosahující průměru 7–10 cm; zákrov je elipsoidní, vnější zákrovní listeny jsou zelené, na okraji s 1–12 mm širokým tmavě černopurpurovým třásnitým lemem; okrajové květy jsou trubkovité až nálevkovité, 4–5 cm dlouhé, bílé nebo světle růžové, hluboce rozeklané do 4 cípů, středové květy jsou 1,8–2 cm dlouhé, zpravidla žlutavé. Nažky jsou 4–5 mm dlouhé, světle hnědé, na vrcholu tmavší, chmýr je osténkatý, snadno opadavý.
Poznámka: Rod patří do širšího příbuzenstva chrp a řadí se do něj 4 druhy; Plectocephalus americanus a Plectocephalus rothrockii se vyskytují na americkém středozápadě a zasahují až do Mexika. Vymezení rodu však vyžaduje další studium.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 28. a 29. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains National Park, Sankaber).